10 BİN TL ödemeleri başladı! Peki 100 bin TL destek kimlere verilecek? 100 bin lira yardım ne zaman?

  • Post author:
  • Post category:Haberler

10 BİN TL ödemeleri başladı! Peki 100 bin TL destek kimlere verilecek? 100 bin lira yardım ne zaman? – Son Dakika Flaş Haberler

10 BİN TL ödemeleri başladı! Peki 100 bin TL destek kimlere verilecek? 100 bin lira yardım ne zaman?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen depremler sonrasında yakınlarını kaybedenlere 100 bin TL nakdi destek Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. Peki ama 100 bin lira nakdi desteği kimler alabilir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında kira ve taşınma yardımları dışında depremzedelere yeni destekleri açıkladı. Peki ama 100 BİN TL NAKDİ DESTEK KİMLERE VERİLECEK?

10 bin TL deprem yardımı ödemeleri başladı

10 bin TL deprem yardımı için AFAD harekete geçti. Yapılan açıklamada ‘Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki depremin ardından konutları hasar gören vatandaşlarımıza yönelik 10 bin TL tutarındaki hane başı destek ödemeleri başlamıştır.’ ifadeleri yer aldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay konuyla ilgili yaptığı açıklamada su ana kadar 6 milyar 802 milyon ödeme gerçekleştirildiğini belirterek Ziraat Bankası’nda hesabı bulunanlara ödemelerin yapıldığını, hesabı bulunmayanlara da T.C kimlik numaralarıyla yapıldığını söyledi. 10 bin TL deprem yardımı sorgulamaları SMS üzerinden kontrol edilebilecek.

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamada; Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki 2 depremin ardından konutları hasar görenlere yönelik 10 bin TL tutarındaki ‘Hane Başı Destek Ödemeleri’nin yapılmaya başlandığı belirtilerek şu ifadeler yer aldı;

“Hasar tespit çalışmaları sahada devam etmekte olup, çalışmalar sonuçlandıkça ödemeler yapılmaktadır. Ödemeler; AFAD, Çevre Şehircilik ve İklim Değişiklik Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü iş birliği ile kesinleşmemiş hasar tespit verileri üzerinden alınan ikametgah verisi dikkate alınarak gerçekleştirilmektedir. Şu ana kadar 337 bin 933 hanede hasar tespit çalışması tamamlanmış olup ödemelere başlanmıştır. 

100 BİN TL destek kimlere verilecek?

14 Şubat 2023 tarihinde yapılan Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni destekleri açıkladı. Buna göre, ailelerini deprem bölgesi dışındaki illere kendi imkanları ile götürenlerin yakıt masrafı karşılanacak.

Depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına acil ihtiyaçları için 100 bin lira nakdi yardım olacak.

Erdoğan, ”Oturalamaz olan binalardaki vatandaşlarımıza 15 bin lira taşınma, 5 bin lira ile 2 bin lira arasında kira yardımı yapacağımızı açıklamıştık. Önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak ihtiyaçlara göre ilave desteklerde yapacağız.

Bölgedeki işletmelere yönelik ilave kredi garanti fonu kefaletli kaynaklar hazırlanmıştır.” sözlerine yer verdi.

Ödeme ile ilgili detaylar açıklanır açıklanmaz haberimizde yer alacak. 

DEPREM KİRA DESTEĞİ NE ZAMAN VERİLECEK?
 

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada “ Bir yıl içerisinde inşallah bu yıkılan binaları elimizdeki tip projelerle yeniden inşa edecek yeniden sahiplerine teslim edeceğiz. 10 bin lira vatandaşlarımıza vereceğiz. Çadırlarda kalmak istemeyen vatandaşlarımıza kira bedelini ödemek suretiyle konutlara geçmelerini sağlamış olacağız. İster Adıyaman’da ister farklı illerde bir yıl benim vatandaşlarım kalabilecek.” ifadelerini kullandı. Çadırlarda kalmak istemeyen vatandaşlara 1 yıl boyunca kira desteği sağlanacak. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce yaptığı açıklamada depremden zarar gören ailelere 10 bin liralık destek sağlanacağını ifade etmişti.Bugün yapılan açıklamada “ hane başına taşınma yardımı ile birlikte 15 bin lira vermenin hazırlıklarını yapıyoruz” ifadeleri kullandı.