Doğu tarafı 'cephe'ye mi dönüşecek? Çin'den pandemi sonrası kritik adımlar

  • Post author:
  • Post category:Haberler
Doğu tarafı 'cephe'ye mi dönüşecek? Çin'den pandemi sonrası kritik adımlar

Çin’e resmi ziyarette bulunan Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüştü. Başkent Pekin’deki Büyük Halk Salonu’nda gerçekleşen görüşmede Xi, iki liderin geçen yılın eylül ayında Özbekistan’ın Semerkand kentinde yapılan görüşmede Çin-Belarus ilişkilerinin “her koşulda kapsamlı stratejik ortaklık” seviyesine yükseltildiğini ortaklaşa duyurduklarını hatırlattı. Xi, “Çin’in yüksek nitelikli kalkınma ve modernizasyon süreci Belarus dahil olmak üzere dünyanın her noktasından ülkelere yeni fırsatlar getirecek. Çin, Belarus ile birlikte istikrarsızlık ve belirsizlikle dolu uluslararası durumla mücadele etmeye, ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesini ilerletmeye hazır” dedi.

Çin ve Belarus arasında “sarsılmaz bir dostluk” bulunduğuna dikkat çeken Xi, Belarus yönetiminin Pekin’in Tayvan, Sincan, Hong Kong ve insan hakları ile gibi konulardaki tutumuna verdiği desteği övgüyle karşıladıklarını ifade etti. Xi, Çin ile Belarus’un temel çıkarlarını koruma, dış güçlerin iç işlerine müdahalelerine karşı çıkma, egemenliklerini ve siyasi güvenliklerini koruma konularında birbirlerine destek vermeleri gerektiğinin altını çizdi. İki ülkenin ekonomik ve ticari işbirliğini de geliştirmesinin önemine vurgu yapan Xi, Belarus’un Çin’in ortaya koyduğu küresel kalkınma inisiyatifine ve küresel güvenlik inisiyatifine verdiği desteği de övdü.

LUKAŞENKO’DAN ÇİNLİ İŞLETMELERE YATIRIM ÇAĞRISI

Lukaşenko, görüşmede temel çıkarlarını savunması hususunda Çin’i sıkı şekilde desteklediklerini vurguladı. Xi ile yaptığı görüşmenin “standart dışı yeni yaklaşımlara ve sorumlu siyasi kararlara” ihtiyaç duyulduğu bir dönemde gerçekleştiğini belirten Lukaşenko, Çin’in Kuşak ve Yol girişimine, küresel güvenlik inisiyatifine ve küresel kalkınma inisiyatifine destek verdiklerini söyledi. Lukaşenko, Çinli işletmeleri ülkesine yatırım yapmaya davet etti.

GÖRÜŞMEDE UKRAYNA KRİZİ DE ELE ALINDI

Xi, Çin’in Ukrayna krizindeki tutumunun net ve tutarlı olduğuna dikkat çekerek, Çin’in siyasi çözüm yoluna bağlı kalınmasını, barışı ve müzakereleri desteklediğini ifade etti. Xi, tüm ülkelerin güvenlik alanındaki meşru kaygılarına saygı duyulması gerektiğini belirterek, Avrupa’da etkili ve sürdürülebilir bir güvenlik mimarisi oluşturulmasının önem taşıdığını dile getirdi.
Lukaşenko ise, Çin’in Ukrayna krizine siyasi çözüm getirilmesine dair önerilerinin büyük önem taşıdığını söyledi.

ÇİN-BELARUS ARASINDA ÇOK SAYIDA ANLAŞMA İMZALANDI

Çin ve Belarus arasında “her koşulda kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin ilerletilmesi” konusunda bir bildiri ile ticaret, sanayi, bilim ve teknoloji, sağlık, turizm ve spor gibi farklı alanlarda anlaşmalar imzalandı.

ÇİN’DEN UKRAYNA SAVAŞI ÖNERİSİ

Çin, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın çözümüne ilişkin ‘Çin’in Ukrayna Krizinde Siyasi Çözüme Dair Tutumu’ başlıklı bir belge yayımlamıştı.

Çin’in yayımladığı 12 maddelik bu tutum belgesine Ukrayna tarafından tepki gelmiş, Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi, “Bu barış önerisi değil, savaşın dondurulmasıdır” açıklamasında bulunmuştu.

PUTİN VE Şİ CİNPİNG GÖRÜŞEBİLİR

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin’in en yüksek dışişleri temsilcisi Wang Yi ile Moskova’da gerçekleştirdiği toplantıda, “dostum” olarak nitelediği Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in ülkesini ziyaret etmesini beklediğini, iki ülke arasındaki işbirliğinin “uluslararası durumun dengelenmesi açısından çok önemli olduğunu” söyledi.