Hz. Rabia Kimdir? Hz. Rabia'nın Hayatı Ve Kıssası… Hz. Rabia-Tül Adevviye Mucizeleri Nelerdir?

  • Post author:
  • Post category:Haberler
Hz. Rabia Kimdir? Hz. Rabia'nın Hayatı Ve Kıssası… Hz. Rabia-Tül Adevviye Mucizeleri Nelerdir?

Hz. Rabia Kimdir?

 Hz. Rabia’nın doğum yılı tam olarak bilinmemekle birlikte 714 ya da 718 yılında doğduğu düşünülmektedir. Basra’da dünyaya gelmiştir. Kays bin Adi kabilesine bağlıdır. Adeviyye namı buradan gelmektedir. Künyasi de Ümmül Hayr olarak bilinmektedir.

 Hz. Rabia çok küçük yaşta yetim kalmıştır. Sonradan Basra’da kıtlık görülünce kardeşlerinden de ayrılmıştır. Sonrasında yaşlı bir zat tarafından köle olarak alınmıştır. Bu ihtiyara zata hizmet etmeye başlamıştır.

 Bir gün Hz. Rabia Allah’a dua ederken ihtiyar zat duasını duyarak onu azat etmiştir. Hz. Rabia yaşlı zatın yanından ayrılıp hacca gitmek için bir kervana katıldı. Hz. Rabia’nın züht ile takvası çocuk yaşlardan itibaren kendini göstermiştir. Bu yoldan hiç ayrılmamıştır.

 Hz. Rabia Hac ibadetini yerine getirdikten sonra tekrar Basra’ya dönerek burada kendini ilim ve ibadetlere adamıştır. Kendisine pek çok sufi ve emirden evlenme teklifi gelse de o hiç birini kabul etmemiştir. Hz. Rabia’nın evlenmeyi reddetmesinin sebebi züht anlayışı ile evliliğin ilahi aşkın önüne perde olmasından korktuğu olarak yorumlanmaktadır.

 Hz. Rabia’nın Hayatı ve Kıssası

 Hz. Rabia gece ve gündüz sürekli olarak ibadet ederdi. Her zaman kefeni ile birlikte gezerdi. Namazlarını ise bu kefen üzerinde kılmaktaydı.

 Hz. Rabia bir gece namaz kılmak için seccadesini yere sermiş zikir çekerken de uyuya kalmıştır. Aradan bir vakit geçtikten sonra eve bir hırsız girmiştir. Hırsız evin ve eşyaların eski olmasından sızlanmaya başladı. Hırsız tam evden çıkacağı vakit kapının yerinde olmadığını her yerin duvar olduğunu gördü.

 Aldıklarını yerine bırakıp çevresine bakınmaya başladı ve kapının tekrar yerinde olduğunu gördü. Eşyaları tekrar torbasına doldurduğunda kapının yine yol olduğunu gördü. Sonrasında bir ses duydu “Ey hırsız seven uyudu ancak sevilen hala ayakta.”