Kerahat Vakti Nedir, Ne Zamandır? Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?

  • Post author:
  • Post category:Haberler
Kerahat Vakti Nedir, Ne Zamandır? Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?

 Kerahat Vakitleri Kapsamında Neden Namaz Kılınmaz?

 Kerahat vakitleri, İslam dininde ibadetin mekruh sayıldığı zaman dilimlerini ifade eder. Kerahat vakitleri içerisinde ibadet etmenin ya da namaz kılmanın dinen mekruh olarak sayılmasının en önemli sebebi, güneşe tapanlara benzetilmemek şeklinde açıklanır. Güneşin doğuş zamanında, batış zamanında ve tam tepede olduğu noktalarında mevcut olması zamanında geçmiş dönemler içerisinde helak olan pek çok topluluğun ateşe ve bununla birlikte güneşe tapmalarından dolayı kaynaklanır.

 Kerahat Vakitleri Nelerdir?

 Farz ve nafile tüm namazların kılınmasının mekruh sayıldığı zamanlar üç gruba ayrılır. Bu gruplar şu şekilde sıralanabilir:

Güneşin doğmasından itibaren güneş ışınlarının gözleri kamaştırma düzeyine gelinceye dek olan sabah vakti, kerahat zamanı şeklinde ifade edilir. Bu vakit, güneşin doğuşundan sonrayı takip eden 45-50 dakikalık olan bir zaman dilimidir.

İkinci kerahat vaktine bakıldığında, istiva vakti de adı verilen güneşin göğün tam tepe noktasında bulunduğu andır. Bu an içerisinde yaklaşık olarak öğle namazı vaktinden önce olan on dakikalık zaman dilimi içerisinde yer almasından dolayı bu zaman dilimi içinde namaz kılmak mekruh sayılır.

İkindiden sonra olan, güneşin sararmış bir şekilde göz kamaştırmaz hale geldiği zamandan başlayarak güneş batıncaya kadar devam eden vakit de kerahat vaktidir. Bir aşka deyiş ile ikindi namazları güneş ışınlarının sararmış olduğu esnalara kadar geciktirilmemesi gerekir. Kerahat zamanına bırakmamalıdır. Bu durum da güneşin batmasından ve akşam ezanı vaktinden 45 ile 50 dakika önce başlamakta olan zaman dilimine karşılık gelir.

Kerahat Vakitlerinde Ne Yapılmalıdır?

 Kerahat vakitleri mevcut ibadetler için hazırlık zamanı şeklinde de değerlendirilebileceği gibi ibadet etmek isteyen bireyler bu vakitler içerisinde zikir çekerek ya da tövbe ederek vakitlerini değerlendirebilmektedir.