Miraç Kandili namazı kaç rekat? Miraç Kandili faziletleri! Yapılacak ibadetler, okunacak dualar! Diyanet Miraç kandili namazının niyeti ve kılınışı 2023

  • Post author:
  • Post category:Haberler

Miraç Kandili namazı kaç rekat? Miraç Kandili faziletleri! Yapılacak ibadetler, okunacak dualar! Diyanet Miraç kandili namazının niyeti ve kılınışı 2023 – Son Dakika Haberleri İnternet

Miraç Kandili namazı kaç rekat? Miraç Kandili faziletleri! Yapılacak ibadetler, okunacak dualar! Diyanet Miraç kandili namazının niyeti ve kılınışı 2023

Miraç Kandili 17 Şubat 2023 Cuma günü idrak ediliyor. Ramazan ayı ise 23 Mart’ta başlayacak. Receb ayının ilk manevi günü Regaib Kandili geçen ay gerçekleşmişti. Arınma, erdem yolculuğu, beşerilikten insaniliğe yükseliş ve Allah’la buluşma anlamına gelen Miraç Kandilinde Müslümanların da en güzel ibadeti bu gece kılınacak hacet namazıdır. Miraç Kandili Recep ayının 27. Günün gecesine denk gelmektedir. 2023 senesinin ikinci kandilinde yapılacak ibadetler arasında namaz kılmak da yer alıyor. Peki ama Miraç Kandili namazı kaç rekattır? Mübarek üç aylarda yapılacak ibadetlere dair bilgilerde haberimizde yer alıyor.

MİRAÇ KANDİLİ’NİN İSLAMİYET İÇİN ÖNEMİ NEDİR? 

Rivayete göre İsra ve Miraç bu konudaki belirlenmeleri sağlamış olaylardır. Buna göre miraçta;

Hz. Muhammed, Miraç sırasında namaz vakitlerinin beş vakit olarak düzenlenmesi gerektiğini öğrenmiş ve Miraç’tan sonra bu buyruğu Müslümanlara bildirmiştir. Hadis kaynaklarına göre Miraç’ta önce 50 vakit olarak bildirilen namaz, Peygamber Musa’nın bunun insanlara ağır geleceği şeklindeki ikazları üzerine Hz. Muhammed’in birkaç kere geri dönüp Allah’tan namazı hafifletmesini dilemesinin ardından beş vakte indirilmiştir. Şirk koşmayan herkesin cennete gireceği müjdesi verilmiştir.

“Kendisiyle yukarı çıkılan şey, merdiven” anlamına gelen kelime, Türkçeye “yükseğe çıkma” şeklinde çevrilir ve uruc (yükselme) kökünden gelir. İsra, Arapçada gece yolculuğuna verilen isimdir. Hz. Muhammed’in geceleyin Mescid-i Haram’dan Burak adı verilen binek üzerinde Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya götürülmesini ifade eder. Birlikte isra ve miraç olarak anılır.

İslam inancına göre, Hazreti Muhammed, Miraç gecesi, Allah’ın daveti üzerine Cebrail Aleyhisselam’ın rehberliğinde Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, oradan semaya, yüce alemlere ve ilahi huzura yükseldi. Hazreti Muhammed, yolculuğunda “Burak” adlı binekle seyahat etti.

Beş vakit namaz, miraç gecesinde farz kılındı, Allah’a şirk koşmayanların cennete gireceği müjdesi verildi ve Miraç gecesinde “Amenerrasulü” diye başlayan Bakara Suresi’nin son üç ayeti indirildi.

Ayrıca bu gece Allah, Hazreti Muhammed’e insanın yaşama hakkını, şeref ve haysiyetini korumayı, toplumun huzur ve güvenini sağlamayı amaçlayan on iki emir vahyetti.

Bu makamda Peygamberimize üç ilahi ihsanda bulunulduğu hadis-i şeriflerde belirtilmektedir. Bunlar:

 

a) Beş vakit namaz. (Bu sebeple namaza mü’minin miracı denmiştir.)

b) Allah’a ortak koşmayanların bağışlanacağı müjdesi.

c) Bakara suresinin sonundaki üç ayet.

Ramazan ne zaman başlayacak? 2023 Ramazan ayı başlangıcı hangi tarihte?

Ramazan ne zaman başlayacak? 2023 Ramazan ayı başlangıcı hangi tarihte?

MİRAÇ KANDİLİ’NDE NELER YAPILIR?

Miraç Kandili’nde çeşitli ibadetler yapılır. Dua etmek, tevbe ve istiğfarda bulunmak önde gelen ibadetler arasında yer alıyor. Müslümanlar, Kur’an-ı Kerim okuyabilir, namaz kılabilir, bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunma yapabilir.  

* Kur’ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur’ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

* Peygamber Efendimiz (sas)’e salât ü selâmlar getirilmeli; O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

* Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.

* Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

* Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı çizilmeli.

* Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

* Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.
* Mü’minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

* Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

* Kişi kendine ve diğer Mü’min kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli.

* Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.

* Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

* O gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.

* Dini toplantılar, paneller ve sohbetler düzenlenmeli; va’z ü nasihat dinlenmeli.

Ayrıca Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazlarının cemaatle kılınması vurgulanmıştır. Sahabe, ulema ve evliya türbe ziyaretleri de önerilmektedir. Vefat etmiş yakınlarınızın kabirlerini de ziyaret edebilirsiniz.

MİRAÇ KANDİLİ NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Miraç Kandili’nde kılınması tavsiye edilen tesbih namazı 4 rekat kılınıyor. Miraç Kandili’nde kılınması tavsiye edilen nafile namazı ise 12 rekat kılınır.

İLK ORUÇ NE ZAMAN? 2023 Ramazan ayı ilk orucu hangi gün tutulacak?

İLK ORUÇ NE ZAMAN? 2023 Ramazan ayı ilk orucu hangi gün tutulacak?

MİRAÇ KANDİLİ NAMAZINA NASIL NİYET EDİLİR?

Miraç Kandili namazına şu şekilde niyet edilir:

“Ya Rabbi,rıza’i şerifin için niyet eyledim namaza. Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrarını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın sevgili Habibin Rasülü Zişan Efendimiz hürmetine ben aciz kulunu aff-ı ilahine,feyz-i ilahine ve rıza-i ilahine mazhar eyle.”Allahü Ekber…

MİRAÇ KANDİLİ NAMAZI NASIL KILINIR?

Hz. Peygamber (s.a.s.), bazı mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesini tavsiye etmiştir (Tirmizi, Savm, 39). Ancak bu gün ve gecelere ait özel bir namaz veya ibadet şeklinden bahsetmemiştir. Bu bağlamda mübarek gün ve geceleri, bağışlanma ve hayatımıza çekidüzen vermek için fırsat anı olarak görmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla müminler kandil gecelerinde, hayatlarının gidişatını gözden geçirmeli; hata ve günahları için tövbe etmeli, dua ederek, Kur’an-ı Kerim okuyup anlamaya çalışarak, kaza veya nafile namaz kılarak bu fırsatları değerlendirmelidirler. Kandil gecelerinin gündüzlerinde yani geceyi takip eden ertesi günde oruç tutmak müstehaptır. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.), “Şaban’ın ortasında (yani berat gecesinde) ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, ‘Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu isteyen…’ der.” (İbn Mace, İkametü’s-Salat, 191) buyurmuştur.

Miraç gecesinde kılınan namazların faziletlerinin büyük olduğu belirtilir. Miraç Kandili gecesi adeta bir namaz gecesidir. 17 Şubat 2023 Cuma yani Cuma’yı Cumartesi’ye bağlayan gece nafile namazları kılınır. Kılınacak 12 rekatlık nafile namaz ikişer rekatlar halinde kılınır ve selam verilir. Her rekatta Fatiha Suresi ve Kur’an’dan bir sure (İhlas, Felak, Nas Sureleri veya kolayınıza gelen bir Sure okuyabilirsiniz) okunur. Bu gece kılınacak 2 rekatlık bir namaz daha vardır. Her rekatta bir Fatiha ve yirmi defa İhlas Suresi okunur. İkinci rekatın sonunda oturup Ettahiyyatü, Allahümmesalli, Allahümmebarik ve Rabbena dualarının ardından selam verilir. Miraç Kandili’nin gündüzünde kılınacak 4 rekatlık namaz ise öğle namazının ardından kılınır. 18 Şubat 2023 Cumartesi günü kılınacak namazın her rekatında 1 Fatiha, bir tane Felak ve Nas, 3 Kadir ve 50 İhlas Suresi okunur. Her rekata kalkıldığında bu Sureler okunur ve dördüncü rekatın sonunda ise selam verilir.

Miraç kandilinde Nafile namazı nedir, nasıl kılınır? Nafile namazı ne zaman, kaç rekat kılınır?

Miraç kandilinde Nafile namazı nedir, nasıl kılınır? Nafile namazı ne zaman, kaç rekat kılınır?

NAFİLE NAMAZI NASIL KILINIR?

Miraç Kandili’nde kılınması tavsiye edilen nafie namazı 12 rekat kılınır. Dini geceler akşam ezanı ile başlamasından dolayı Miraç Kandili namazı akşam ezanı ile beraber ibadet etmeye başlanabilir.12 rekat olan nafile namazı, 2 rekatta bir selam verilerek kılınır. Namazın her rekatında Fatiha ve Kuran-ı Kerim’den bir sure okunarak kılınır. Her 2 rekatta bir selam verildikten sonra 100 kere ‘Sübhanallahi ve`l hamdü lillahi ve lâ ilâhe illallahü vallahü ekber’ denilir. 12 rekat namazın tamamı bittikten sonra 100’er defa tövbe istiğfar ve salavatlar getirilir.

Kandil gecesi En güzel tevbe istiğfar duası! İstiğfar Tövbe duası! Tövbe Namazı Nedir, Nasıl Kılınır? Tövbe (İstiğfar) Nasıl Edilir, Kaç Rekat Kılınır?

Kandil gecesi En güzel tevbe istiğfar duası! İstiğfar Tövbe duası! Tövbe Namazı Nedir, Nasıl Kılınır? Tövbe (İstiğfar) Nasıl Edilir, Kaç Rekat Kılınır?

TESBİH NAMAZI NASIL KILINIR?

Tesbih namazı dört rekât olup şöyle kılınır: “Allah rızası için tesbih namazı kılmaya” diye niyet edilerek namaza başlanır. Sübhâneke’den sonra 15 kere “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denir. Sonra eûzü besmele çekilir, Fâtiha ve sûre okunduktan sonra 10 kere daha “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denilir. Bu tesbih, rükûya varınca 10 kere, rükûdan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir. Böylece her rekâtta 75 tesbih yapılmış olur. İkinci rekâta kalkılınca yine önce 15 kere tesbih okunur, ardından besmele çekilip Fâtiha ve sûre okunup 10 kere tesbih getirilir. Kalan rekatlar aynı şekilde tekrarlanır ve böylece 4 rekât tamamlanmış ve toplam üç yüz tesbih edilmiş olur.Tesbih namazı kerâhet vakitlerinde kılınmaz (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 30-31). Tesbih namazında sehiv secdesini gerektiren bir şey olursa, sehiv secdesi normal olarak yapılır, o secdelerde tesbih namazına özgü tesbihat yapılmaz (Tahtâvî, Hâşiye, s. 361).