Osman Gazi (Osman Bey) nasıl öldü? Osman Gazi tarihte nasıl öldü, idam mı edildi?

  • Post author:
  • Post category:Haberler
Osman Gazi (Osman Bey) nasıl öldü? Osman Gazi tarihte nasıl öldü, idam mı edildi?

Kuruluş Osman dizisinin 78. Bölümünde Osman Gazi zor durumdadır. Osman Gazi için idam kararı verilir. Peki ama Osman Bey tarihte nasıl öldü?

Kuruluş Osman dizisinin 78. Bölümünde; Vezir Alemşah’ı Bilecik Kalesi’nde köşeye sıkıştıran Osman Bey hiç beklemediği bir tuzağa düşerken, Tekfur Kosses de Tekfur Nikola’nın eline geçer. Osman Bey ve alpleri esir edilip ağır işkenceden geçirilir. Vezir Alemşah, Osman Bey ve alplerinin bir an önce öldürülmesine karar verir! Vezir Alemşah, bu anı büyük bir gösteriye çevirme derdindedir ve Bilecik Kalesi’nde kurulan darağacında Osman Bey’in boynuna urgan geçirir!

Osman Bey nasıl öldü?

Osman Gazi idam edilerek öldürülmemiştir. Tarihteki bilgilere göre Osman Bey, gut hastalığı yüzünden öldü.

Osman Gazi son yıllarında yaşının ilerlemesi ve “damla illeti” yani gut hastalığı yüzünden, beylik idaresini oğlu Orhan Bey’e bırakmıştı. Osman Bey’in ölümünün 1324’te olduğunu ileri sürmektedir.

Osman Gazi, babası Ertuğrul Gazi’den yaklaşık 4.800 km² olarak devraldığı Osmanlı toprağını oğlu Orhan Gazi’ye 16.000 km² olarak devrettiği hesaplanmıştır. Osman Gazi’nin Türbesi şuan Bursa ilimizin Tophane ilçe semtinde bulunmaktadır.