Tavuk suyundaki bilinmeyen mucize

  • Post author:
  • Post category:Haberler
Tavuk suyundaki bilinmeyen mucize

Mevsimsel griple boğuşurken ilaç takviyelerinin yanı sıra beslenme de önem arz ediyor. Vücuttaki enfeksiyon, bakteri ve düşük bağışıklıkla savaşan vitamin ve minarellerin eksik kalmaması gerekiyor. Geçmişten günümüze hasta çorbası olarak bilinen tavuk suyu, herkesin ilk tercihi oluyor. Tavuk, Türk mutfak lezzetlerinin vazgeçilmezi diyebiliriz. Birçok opsiyonuyla ve faydasıyla sofralardan eksik olmuyor. Ancak tavuk suyundaki şifa başka..

İŞTE TAVUK SUYUNUN BİLİNMEYEN MUCİZELERİ

Tavuk suyu; sinüslerin açılmasını sağlamaktan, eklem ağrılarını hafifletip vücut kırgınlığını geçirmeye kadar birçok şifalı özelliğe sahiptir. Tavukta bulunan B2, B3, B5, B6 ve B12 vitaminlerinin hepsi suda eriyen vitamin oldukları için tavuk suyuna geçer İçerisinde bulunan kolajen ve jelatin sayesinde yaşlılığa bağlı eklem ağrılarına karşı etkili bir takviyedir. Yapılan çalışmalar, tavuk suyunda bulunan aminoasitlerin solunum sisteminde bulunan iltihaba karşı etkili olduğunu ve sindirim sisteminde onarıcı ve iyileştirici etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

TAVUK SUYU TARİFİ

Tavukları yıkayıp tencereye alın. Üzerine yıkayıp iri doğradığınız soğan, havuç ve kereviz saplarını ilave edin. Soğuk suyu, baharatları ve sarımsağı ekleyerek 1,5 saat etler pişinceye kadar kaynatın. Tavuk suyunu süzüp soğutun ve buzdolabına muhafaza edin.