THY’nin 400. uçağına isim aranıyormuş! Benim önerim Samandağ.

  • Post author:
  • Post category:Haberler

THY’nin 400. uçağına isim aranıyormuş! Benim önerim Samandağ.

Reha Erus Reha Erus

THY’nin uzun yıllara dayanan geleneksel bir adeti var. Filosundaki uçaklara bir isim vermek. Bu 50’li yıllarda İngiltere’den satın alınan 5 adet Viscount ile başlamış. Bu uçaklara SEV, SEÇ, SET, SES ve SEL adları verilmiş. 17 Şubat 1959’da dönemin Başbakanı Adnan Menderes’i taşıyan SEV Londra yakınlarında düşmüştü.

1963’te ise SET elektrik tellerine takılarak infilak etmişti. Sonraki yıllarda THY’nin filosuna DC-9 uçakları katıldı. İlkine ‘Topkapı’ adı verildi. Ardından ülkemizi saran denizlerimizin adları, belli başlı büyük kentlerimiz uçakların isimlerini taşımaya başladı. Uçak sayısı çoğaldıkça bu kez ilçelerin adları verildi. Çok güzel bir gelenekti. Ancak epeydir uçaklara pek isim verilmiyor. Sadece kuyruk tescilli kod harfleriyle anılıyorlar. Örneğin Boeing 737 MAX uçaklarının adı keza Boeing 777 uçaklarının çoğunun adı yok. Filoya katılan ilk Boeing 787-9 uçağına teröristlerce şehit edilen küçük Eren Bülbül’ün doğduğu ilçe ‘Maçka’ adı verilmişti.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat deprem faciası sırasında filoya katılan 400. uçak için isim önerisinde bulunmuş ve eklemiş ‘Depremden sonra milletçe ‘Tek Yürek’ olarak birleşmemizi, yaraları kısa zamanda sararak daha güçlü, daha güzel yeni yerleşim yerlerinin depremzedelere vereceğimizi simgeleyen bir ilçe adı olsun istiyoruz. Bu ilçe adının şu anda mevcut olması gerekmiyor. Yeniden kurulacak bir ilçemizin adı bu olur. Sizlerin önerilerini bekliyorum.’ açıklaması yaptı.

Atatürk Havalimanı’ndaki Turkish Technic’te boya işlemleri yapılan TC -LGH kuyruk tescilli 400. uçak için 4 Mart’ta bir organizasyon yapılacak ve adı verilecekmiş. Güzel bir düşünce. Benim önerim depremde can kaybı dışında büyük hasar gören adeta yerle bir olan enkaz altındaki Hatay’ın Samandağ ilçesinin adının verilmesi. Tabii Pazarcık’ı, Elbistan’ı, Reyhanlı’yı, Gerger’i, Çelikhan’ı da unutmayalım. Umarım sonradan filoya katılacak uçaklara da deprem bölgesinin diğer ilçelerinin adları konur.

Bu arada filodaki adsız uçaklara da bir an önce özellikle depremde ağır yara alan ilçelerin adları verilmeli ve bu kuyruk tescilli kodlarla beraber isim geleneği sürmeli fikrindeyim.

C.C.’ye aşık olmak

‘La Ragazza di Bube’ (Bube’nin Sevgilisi) filmini seyrettiğimde 16 yaşımdaydım. Ünlü İtalyan yazar Carlo Cassola’nın kaleme aldığı yönetmen koltuğunda Luigi Comenci’nin oturduğu yapıtta başrolleri Claudia Cardinale ve ‘Batı Yakası Hikayesi’ nin unutulmaz Yunan asıllı Amerika’lı aktör George Chakiris paylaşıyordu. Herhalde arka arkaya üç kez izlemişimdir.

Devamını Oku 26.02.2023

Venedik gelgitlere teslim

Venedik yüksek basınç, kuraklık ve dolunayın etkisiyle meydana gelen gelgitler nedeniyle kanallarında susuz kaldı. Hem de karnaval haftasında.

Devamını Oku 24.02.2023

Çağrı merkezi isyanım

BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) 0850’ li hatlara toplam 51. 5 milyon lira ceza kesmiş. İyide etmiş.

Devamını Oku 22.02.2023

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $}

{$ photo.Metadata.Title $}

{$ photo.Metadata.Title $}

0%Ana Sayfaya Yönleniyorsunuz…

Demirören Tv Holding A.Ş. – CNN ™ CNN Inc. A WarnerMedia Company.
All Rights Reserved.

LG

MD

SM

XS