Tükürük, balgam yutmak orucu bozar mı? Diyanet'in açıklaması! Balgam yutmak orucu bozar mı?

  • Post author:
  • Post category:Haberler

Tükürük, balgam yutmak orucu bozar mı? Diyanet’in açıklaması! Balgam yutmak orucu bozar mı?

Tükürük, balgam yutmak orucu bozar mı? Diyanet'in açıklaması! Balgam yutmak orucu bozar mı?

Tükürük veya balgam yutmak orucu bozar mı? Ramazan ayında sahur sonrasında balgam oluşumu oldukça fazladır. İnsanlar bazı zamanlarda bilinçli olarak aç kalmayı tercih eder. Bu tercih bazen zayıflamak için rejim yapmak, bazen de dini inanış gereği oruç tutmak için olabilir. Dinimizde Kuran-ı Kerim’de belirtilen zamanlara göre ya da kişisel verilen kararlarda Müslümanlar tarafından oruç tutulur. Peki ama oruçluyken balgam yutulabilir mi?

Balgam yutmak orucu bozar mı? sorusu gündemde… Oruç tutmak bireylerin, Allah rızası için kötü alışkanlıklardan ya da yiyecek ve içecekten kendini alıkoymasıdır. Oruç tutmak İslam dini açısında en önemli ibadet şekillerinden bir tanesidir. Bu nedenle oruç tutma sırasında nelerin haram ya da oruç bozucu olduğunu bilmekte fayda vardır. Balgam veya tükürük yutmak konusu da en çok merak edilen ve hemen her Ramazan ayında insanlar tarafından sorulan bir konudur.

Balgam yutmak orucu bozar mı?

Balgam, vücudun kendisi tarafından salgılanan bir salgı olduğu için orucu bozmamaktadır.
Tükürük ağzın salgıladığı doğal bir durumdur. Bu yüzden oruçlu olunduğu zamanlarda kişilerin tükürüklerini yutması orucu bozmaz. 

Eğer Hanefi mezhebine sahipseniz ve oruç tutarken balgamı yutarsanız; orucunuz bozulmuyor.Ancak Şafii mezhebine sahip olanların oruçları bozuluyor. Çünkü Şafii mezhebinde göre balgamın istekli şekilde yutulması orucu bozar.Şafii mezhebi için balgamın irade dışında yutulması orucu bozmaz.
Hanefi mezhebine göre ise; balgam pis bir salgıdır ve oruçluyken yutulmamalıdır. Vücuttan dışarı tükürük yoluyla atılmalıdır.

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $}

{$ photo.Metadata.Title $}

{$ photo.Metadata.Title $}

0%Ana Sayfaya Yönleniyorsunuz…

Demirören Tv Holding A.Ş. – CNN ™ CNN Inc. A WarnerMedia Company.
All Rights Reserved.

LG

MD

SM

XS