Yonga seti siparişlerini 120 000 adet azalttı

  • Post author:
  • Post category:Haberler
Yonga seti siparişlerini 120 000 adet azalttı

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. Ltd., veya TSMC, dünyanın en büyük çip üreticisi konumunda. Yalnızca TSMC ve Samsung şu anda kendi 3nm işlem düğümlerini (farklı tip transistörler kullanan) kullanarak yonga üretebiliyor. Apple ise, TSMC’nin en büyük müşterisi ve şirketin gelirinin dörtte birinden sorumlu olduğuna inanılıyor.

Global ekonominin genel zayıflığı ve geçen yılki yonga kıtlığından kaynaklanan etkileri ile birlikte, bazı büyük markalar TSMC ile önceden yerleştirdikleri siparişleri iptal ettiler. Ve inanın veya inanmayın, bu durum Apple için de geçerli.

İddiaya göre, yarı iletken endüstrisinden doğrudan haber alan bir duyum kanalı, Apple’ın TSMC ile olan siparişlerini 120.000 adet kadar azalttığını söylüyor. İptal edilen siparişler TSMC’nin N7, N5, N4 hatta bazı N3 düğümlerini kullanarak üretilecek yongalar içindi. Söylentiler, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Ultra’nın kaputları altında bulunması beklenen A17 Bionic’in TSMC’nin N3 (3nm) işlem düğümü kullanılarak üretileceğini belirtiyor. Apple’ın M2 Ultra ve M3 yongaları da aynı düğümü kullanabilir.

Sipariş adetlerinin azaltılması, Apple’ın bir sonraki serisi olması beklenen iPhone 15’in satış tahminlerini yeniden gözden geçirdiğini gösteriyor olabilir. Eğer Apple gerçekten iPhone 15 satışlarında bir düşüş bekliyorsa, bu 2024 yılında da ekonomik sorunların tam olarak çözülmeyeceğinin düşünüldüğünü gösteriyor olabilir.