Ağda yapmak orucu bozar mı? Diyanet oruçluyken ağda yapılır mı?

  • Post author:
  • Post category:Haberler

Ağda yapmak orucu bozar mı? Oruçluyken ağda yapılır mı?

Ağda yapmak orucu bozar mı? Oruçluyken ağda yapılır mı?

Ramazan ayında oruç tutan kimseler kişisel bakımlarını gerçekleştirmek için dönem dönem ağda yapabiliyorlar. Peki, bu durumun oruca olan etkileri ne? Ağda yapmak orucu bozar mı? Oruçluyken ağda yapılır mı?

Ramazan ayında oruçla ilgili birçok farklı durum akıllarda soru işareti oluşturabiliyor. Bunlardan biri de ağda yapımı olarak karşımıza çıkıyor. Peki, Ramazan’da oruç tutarken ağda yapılırsa ne olur?

AĞDA YAPMAK ORUCU BOZAR MI? ORUÇLUYKEN AĞDA YAPILIR?

Diyanet’in fetvasında orucu bozan şeyler ile ilgili olarak “Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.” ifadeleri yer alıyor. Bu kapsamda ağda, yeme, içme ve cinsel bir durum meydana getirmediği için orucu bozmaz. Ancak ağda sırasında kanama meydana gelirse abdest bozulur.

Kasten ve bilerek oruç bozmanın cezası nedir? Orucu isteyerek bozmanın cezası kaç gün?

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $}

{$ photo.Metadata.Title $}

{$ photo.Metadata.Title $}

0%Ana Sayfaya Yönleniyorsunuz…

Demirören Tv Holding A.Ş. – CNN ™ CNN Inc. A WarnerMedia Company.
All Rights Reserved.

LG

MD

SM

XS