Altında Powell gerginliği! Şimdi sırada önemli ABD verisi var

  • Post author:
  • Post category:Haberler

Altında Powell gerginliği! Şimdi sırada önemli ABD verisi var – Altın Haberleri

Altında Powell gerginliği! Şimdi sırada önemli ABD verisi var

Fed Başkanı Jerome Powell, son ekonomik verilerin beklenenden daha güçlü geldiğini, bunun da faiz oranlarının nihai seviyesinin tahmin edilenden daha yüksek olabileceğini gösterdiğini belirtti.

Altın, Powell’ın şahin yorumları ve beklenenden sıcak ABD istihdam verilerinin baskısıyla ons başına 1.810 dolar yakınında tutunarak iki ayın en düşük seviyelerine yakın işlem görüyor. ABD tarım dışı istihdam verisi yarın 16:30’da açıklanacak. Peki Fed’in verdiği mesajlar piyasaları nasıl etkileyecek? İşte detaylar…

Asya piyasalarında gündem BOJ'daki koltuk değişimi

Asya piyasalarında gündem BOJ’daki koltuk değişimi

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ata Yatırım Yurtiçi Piyasalar Direktörü Şükrü Cem Kaya şu ifadeleri kullandı:

“Son gelen datalar sonrası Fed açıklamalarının sert olması bekleniyordu.

Beklendiği gibi agresif bir şahin duruş ile yapılan açıklamalar piyasalarda ABD faizlerini, ons altın ve borsaları dalgalandırdı. Bu açıklamalara bağlı doların güçlenmesi ve dolar endeksinin 105 seviyesini geçtiğini görüyoruz.

“ALTIN TARAFI İÇİN POZİTİF ALGILANABİLİR”

Önümüzdeki günlerde dolar endeksinin bu güçlü seyrinin devam etmesi beklenebilir. Bu açıklamalar ile önümüzdeki dönem yüksek faiz politikasının devamı ve FED in faizi artışlarına devam edebileceği çok hızlı fiyatlandı.

Ancak buna rağmen ons altın da 1800, gram altında da 1080 seviyesinin üzerinde kaldık. Bu gelişme altın tarafı için pozitif algılanabilir. Bu nedenle ons altında 1800 üzerinde kaldığımız sürece, gram altın hem dolara hem de altın fiyatlarına bağlı iyi bir alternatif olarak duruyor.”