Balgam söktüren şeyler neler? Bu bitkiler balgama karşı birebir!

  • Post author:
  • Post category:Haberler
Balgam söktüren şeyler neler? Bu bitkiler balgama karşı birebir!

Balgam söktüren bitkiler ilaç tedavisinin yanı sıra evde doğal yöntemlerle tedavisine ek olarak çeşitli bitkiler tüketmek isteyen kişiler tarafından sıklıkla hazırlanıyor. Çeşitli bitki çaylarının yararlarını gören kişiler hazırladıkları çayları tüketerek hem balgam sökücü etkiden yararlanmak hem de boğazını rahatlatmak istiyor.

BALGAM SÖKTÜREN ŞEYLER NELER? İŞTE MUCİZEVİ BİTKİLER!

1. Kekik Çayı:

Kekik çayını bal ile tatlandırıp içmek, uzun süre boğazı yumuşatacaktır.

2. Nane çayı:

Nane çayı içmek, boğazı yumuşatır, öksürüğü geçirir. Nane çayının buharını solumak, ciğerlerin açılmasına yardımcı olur. Hatta, nane yağı ile boğaz ve göğüs bölgesine masaj yapmak, grip rahatsızlıklarına iyi gelir. Nane çayı, balgam atılmasını kolaylaştırır, ciğerleri temizler.

3. Okaliptüs Çayı:

Okaliptüs çayı, boğazı yumuşatır, öksürüğü hafifletir ve özellikle boğazda biriken balgamın atılmasına yardımcı olur. Ayrıca, çeyrek tencere kaynar süre 5-6 tane okaliptüs yaprağı atıp buharını solursanız ciğerlerin ve solunum yollarının açılmasını sağlar

4. Anason Çayı:

Anason çayının buharını solumak ciğerleri yumuşatarak balgamın öksürükle vücuttan atılmasını hızlandırır.

5. Melekotu Kökü Çayı:

Soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı ve ateşi düşürmek için kullanılan bitkiler arasında yer alan melekotu kökü, akciğerleri ısıtan ve uyaran etkisiyle balgamın atılma sürecini hızlandırır.

6. Rezene Çayı:

Rezene çayı boğazı yumuşatır, bronşit nedeniyle oluşan kuru öksürüğe iyi gelir.

7. Meyan Kökü Çayı:

İltihap önleyici ve balgam söktürücü özelliği bulunan meyan kökü, aynı zamanda, astım, bronşit ve solunum sistemi ile ilgili diğer hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.