Bilmeden imsaktan sonra su içmek orucu bozar mı? Diyanet bilgisi!

  • Post author:
  • Post category:Haberler

Bilmeden imsaktan sonra su içmek orucu bozar mı? Diyanet bilgisi!

Bilmeden imsaktan sonra su içmek orucu bozar mı? Diyanet bilgisi!

Oruçluyken dikkat edilmesi gereken ve orucu bozan durumlar vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. Bunlardan en çok merak edilenler ise bilmeden imsaktan sonra su içmenin orucu bozup bozmadığı. Yeme içmenin yanı sıra iradenin de önemli olduğu Ramazan ayında, bu detay için diyanet bilgisi araştırılıyor. Peki, bilmeden imsaktan sonra su içmek orucu bozar mı? İşte konuyla ilgili o detay.

Bilindiği üzere bu mübarek ayda, dinimizce farz kılınan oruç ibadeti yerine getiriliyor. Hal böyleyken oruç tutarken dikkat edilmesi gereken noktalar merak konusu oluyor. Oruç tutarken merak edilen konulardan biri de “Bilmeden imsaktan sonra su içmek orucu bozar mı?” sorusu.

BİLMEDEN İMSAKTAN SONRA SU İÇMEK ORUCU BOZAR MI? DİYANET BİLGİSİ

Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak” anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakın zıttı iftardır.

Halk arasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sadığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir. Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde açıklanmıştır: “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187)

Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezan başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

Ezan Okunurken Su İçmek Orucu Bozar Mı? Diyanet’in Açıklaması… Ezan Okunurken Su İçilirse Kaza Gerekir Mi?

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $}

{$ photo.Metadata.Title $}

{$ photo.Metadata.Title $}

0%Ana Sayfaya Yönleniyorsunuz…

Demirören Tv Holding A.Ş. – CNN ™ CNN Inc. A WarnerMedia Company.
All Rights Reserved.

LG

MD

SM

XS