Çanakkale İlçeleri Nelerdir? Çanakkale'nin Kaç İlçesi Vardır, Nüfusu Kaçtır? Çanakkale Haritası…

  • Post author:
  • Post category:Haberler
Çanakkale İlçeleri Nelerdir? Çanakkale'nin Kaç İlçesi Vardır, Nüfusu Kaçtır? Çanakkale Haritası…

Ege ve Marmara Denizini birbirine bağlayan bu şehir, stratejik bir konumda bulunmaktadır. İlin ekonomik faaliyetleri içinde ticaret ve tarım da oldukça önemlidir. 

 Çanakkale İlçeleri Nelerdir?

 

 Çanakkale’nin ilçeleri sırası ile; Ayvacık, Bayramiç, Biga, Bozcaada, Çan, Eceabat, Ezine, Gelibolu, Gökçeada, Lapseki, Yenice olarak belirtilebilir. 

 

 Çanakkale’nin Kaç İlçesi Vardır?

 

 Çanakkale’nin 11 tane ilçesi bulunmaktadır. Çanakkale’de en kalabalık ilçenin Biga olduğu belirtilebilir. Çanakkale’nin en kalabalık ikinci ilçesi ise Çan ilçesidir. Çanakkale’nin en az nüfusu bulunan ilçeleri; Gökçeada, Bozcaada ve Eceabat şeklinde belirtilmiştir. 

 

 Çanakkale’nin Nüfusu Kaçtır?

 

 Çanakkale’nin nüfusu; 541.548 kişi olarak belirlenmiştir. Çanakkale’nin nüfusu içerisinde; 270.092 kadın ve 271.456 erkek bulunmaktadır. Bununla beraber Çanakkale’nin nüfusu 2020 senesine göre 609 kişi azalmıştır. 

 

 Çanakkale Haritası

 

 Türkiye’nin kurtulmasında en mühim savaşların yapıldığı ve en önemli mücadelelerin verildiği Çanakkale, eşsiz bir kahramanlık hikayesinin yazıldığı şehirdir. Bununla beraber Çanakkale; Anadolu topraklarının kuzeybatı taraflarında, Ege ve Marmara Bölgesi içerisinde yer aldığı bir il olduğu söylenebilir. Çanakkale; Tekirdağ, Balıkesir ve Edirne illeri ile komşu bir şehirdir. Çanakkale; Türkiye çapında 39. büyük şehir olarak belirtilmiştir. Çanakkale Destanı ile beraber popülerliği dünyaya yayılan bu şehre bağlı olan Gelibolu Yarımadası, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nde birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır. 


 

 Çanakkale’de Gezilecek Yerler

 

 Çanakkale hem konumu hem de tarihi itibariyle gezilmesi gereken en önemli şehirler arasında bulunmaktadır. Çanakkale’nin gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerinden birkaçı ise aşağıdaki gibi olacaktır;

 

 – Çanakkale Şehitliği ve Şehitler Anıtı: Çanakkale’de görülmesi gereken yerlerin en başında Çanakkale Şehitliği bulunmaktadır. 1960 senesinde açılan bu şehitlik, 1915 senesinde Çanakkale Savaşı’nda yaşamını yitiren Mehmetçikler için yapılmıştır. 

 

 – Truva Atı: Truva Atı; Homeros’un destanında ve Yunan mitolojisinde meşhur olan bir attır. Bu at; Troya Savaşı’nın son bulması adına Odyssesus’un dahi planı sonrasında ortaya çıkmıştır. Bu savaşın ise Çanakkale topraklarında olduğuna inanılmaktadır. Bu yüzden Kültür Bakanlığı, 1973 senesinde atın kopyasını yaptırmak ister. 

 

 – Aynalı Çarşı: 1890 senesinde inşa edilmiş olan Aynalı Çarşı, Çanakkale’de mutlaka olarak görülmesi gereken yerlerdendir. Bu çarşı; Çanakkale Savaşı’nda oldukça büyük hasarlar almıştır. 

 

 Çanakkale’de Ne Yenir?

 

 Çanakkale’de tadılacak pek çok lezzetli yemek bulunmaktadır. Bununla beraber her yemeğin oldukça lezzetli ve damakta tat bırakan lezzetler olduğunu belirtmek de mümkündür. Çanakkale’de tadılması gereken lezzetlerden birkaçı;

 

 – Tumbi

 – Biga Köftesi

 – Metez

 – Yumurtalı Tiken,

 – Çırpma,

 – Melki Yemeği,

 – İncir Dolması, 

 – Sardalye Balığı,

 – Napoli Pizza,

 – Gülen Pide olarak belirtilebilir.