Citi: Çin küresel bankacılık stresinde güvenli bir sığınak

  • Post author:
  • Post category:Haberler

Citi: Çin küresel bankacılık stresinde güvenli bir sığınak – Ekonomi Haberleri

Citi: Çin küresel bankacılık stresinde güvenli bir sığınak

Citi ekonomistleri bir notta, ABD ve Avrupa’da bankacılık sektörünü çevreleyen son kargaşanın bu yıl Çin’i “görece güvenli bir sığınak” olarak öne çıkardığını söyledi.

“Otomobil satışlarının artması ve emlak satışlarının istikrar kazanmasıyla birlikte faaliyet ivmesi buradan daha da artabilir” diyen Citi’nin Çin Başekonomisti Xiangrong Yu liderliğindeki ekip, ABD ve Avrupa’daki ekonomiler yüksek finansal aksama riskiyle karşı karşıya kalırken, Çin’in küresel akranları arasında bir aykırı olabileceğini ve ülkeye büyüme için bir “koruma” vererek, hızlanan genişlemeyi görebileceğini söyledi.

Brent petrol 2 gün sonra kritik sınırın altında

Brent petrol 2 gün sonra kritik sınırın altında

Ekonomistler, “Uzun süredir Çin’in bu yıl büyük bir büyüme hedge’i olabileceği konusundaki görüşümüzü tartışıyoruz – eğer bir şey varsa, son küresel bankacılık stresleri belki de bu tezi güçlendirmiştir” dedi.

POLİTİKA DESTEĞİ

Citi ekonomistleri, ”Çin, büyüme primi, mali sağlamlığı, politika disiplini ve yeni politik ekonomi döngüsü göz önüne alındığında en azından göreli bir ‘güvenli liman’ olabilir” dedi.

Çin Halk Bankası’nın zorunlu karşılık oranını düşürme kararı gibi son eylemlerin “küresel oynaklıklar arasında politika desteğinin güvencesini” gösterdiğini yazdı.