Diyanet Hatim Bağışlama Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Hatim Nasıl Bağışlanır?

  • Post author:
  • Post category:Haberler
Diyanet Hatim Bağışlama Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Hatim Nasıl Bağışlanır?

 Kur’an-ı Kerim’i ezbere bir şekilde ya da düz bir şekilde okuyarak bitirmiş olan kişiler hatmetmiş sayılmaktadır. Bu kapsamda ”Kur’an-ı Kerim’i hatim eden kişilerin ilahi rahmeti hazır bulunmaktadır.” şeklinde buyrulmuştur. Kur’an-ı Kerim’i hatim eden bireyler için âlimlerin çoğu; ”Allah katında kıymetli olan kimselerdir, bu kimseler sunulmakta olan ibadeti layığı ile yerine getirmiş, ahiret için ve bu dünya için duaları kabul olan kişilerdir.” Görüşü bulunmaktadır.

 Hatim Duası Nedir?

 Hatim duası, önemli olan dualardan bir tanesidir. Hatim duası esas olarak, Kur’an-ı Kerim’i hatmeden kişilerin, hatim sonrası okumuş oldukları dua çeşididir. Allah katında bahsedilen duanın makbul olduğu bilinmektedir. Hatim duası ayrıca Diyanet tarafından resmi olarak belirtilen bir duadır. Bu duada bireylerin Allah katında; mevcut ibadetini yerine getirebilen, kulluk görevini yapabilen sıfatları bulunmaktadır. Hatim duası ile birlikte Peygamber efendimizden Kur’an-ı Kerim’i hatmetmeye ilişkin birçok hadis bulunmaktadır. Hadislerde de dile getirilmiş olan ibadet faktörleri; hatim ile tamamlanmış olmaktadır. Bununla beraber, Allah katında duaları kabul görülmüş olan kişiler oldukları ayrıntısı da yer almaktadır.

 Hatim Duasının Türkçe Okunuşu Nasıldır?

 Hatim duasının Türkçe okunuşu şu şekilde olmaktadır: “Sadekallâhü’l-‘azîm ve belleğa Rasûlühü’l-Kerîm. Ve nahnü ‘alâ zâlike mineş-şâhidîn. Rabbenâ âmennâ bimâ enzelte vet-teba’ner-Rasûle fektübnâ meaş-şâhidîn” ya da kısa bir şekilde “Sübhâne Rabbiyel-‘aliyyil-â’lel-vehhâb.” şeklinde okunmaktadır.

 Hatim Duasının Türkçe Meali Nedir?

 Hatim duasının Türkçe meali aşağıdaki gibi ifade edilmektedir:

”Yüce olan Allah, kuşkusuz doğru söylemiştir. O’nu Peygamberimiz bizlere ulaştırmıştır.”

”Âlemlerin Rabbi olan Allah’a şükürler olsun. İyi netice müttakilerindir. Düşmanlık yalnızca zalimler içindir. Peygamberimiz olan Hz. Muhammed’e, onun tüm ehl-i beytine ve onun ashabına selam ve salat olsun.”

”Ey Rabbimiz! Bizlerden ibadetlerimizi kabul buyur! Şüphe yok ki sen her şeyi işitebilen ve her şeyi bilensin.”

“Ey Mevlamız! Bizlerin tövbelerini kabul et! Şüphesiz ki sen tövbeleri en çok kabul etmiş olan ve merhametli olansın. Bize de hidayet ver! Hak yola ve sırat-ı müstakime ulaşabilmeyi bizi muvaffak et! Yüce Kur’an-ı Kerim’in hürmetine, alemlere rahmet şeklinde gönderdiğin Peygamber hürmetine.”

Biçiminde anlamı bulunmaktadır. Hatim duası bu şekilde okunup tamamlanmaktadır. Daha sonra ise Fatiha suresi okunup hatim edilmiş olan Kur’an-ı Kerim için Hatim duası bitirilmektedir.

 Hatim Duasının Önemi Nedir?

 Hatim duası oldukça önemli bir dua çeşidi olmaktadır. Hatim duası, Kuran-ı Kerim baştan sonuna kadar okunmasının ardından duaların kabul olabilmesi amacı ile okunan ve okunması oldukça önemli olan bir sünnet olan bir duası olarak kabul edilmektedir.