Google Android Deprem Uyarı Sistemi nedir, nasıl kullanılır? Google Deprem Uyarı sistemi İOS, iPhone açma adımları!

  • Post author:
  • Post category:Haberler

Google Android Deprem Uyarı Sistemi nedir, nasıl kullanılır? Google Deprem Uyarı sistemi İOS, iPhone açma adımları! – Bilim Teknoloji Haberleri

Google Android Deprem Uyarı Sistemi nedir, nasıl kullanılır? Google Deprem Uyarı sistemi İOS, iPhone açma adımları!

Google, altyapısı ve teknolojisinden faydalanarak dünya çapındaki depremleri algılayarak kullanıcılara uyarı gönderdiği ücretsiz bir sistem geliştirdi. Deprem meydana geldiğinde deprem dalgalarının sarsıntısından korunmak için zaman kazandırmak amacıyla geliştirilen Android Deprem Uyarı Sistemi basın toplantısı ile tanıtıldı. Yakın zamanda ülkemizde de kullanıma açılan Google Android Deprem Uyarı Sistemi sayesinde depremden saniyeler önce vatandaşlar uyarılarak daha güvenli bir yere geçmelerini sağlanıyor. Android deprem uyarı sistemi sayesinde 5 Ocak 2022 sabahı Antalya’da meydana gelen depremin kısa süre öncesinde vatandaşlara uyarı yollandı.

ANDROİD DEPREM UYARI SİSTEMİ NASIL YAPILIR, NEDİR?

Söz konusu uygulama sadece Android cihazlar için geçerlidir. iOS için Google Deprem Uyarısı sistemi aktif değil.

Teknoloji devi, Android kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştırmak için yeni özellikleri dikkat çekiyor. Android Deprem Uyarı Sistemi, 3 milyardan fazla Android akıllı telefonun çoğunda bulunan ivmeölçerleri kullanarak sarsıntıyı algılıyor ve etkilenen bölgedeki Android kullanıcılarına uyarı gönderiyor. 

Android deprem uyarı sistemi telefonların “konum” ayarları üzerinden yapılabiliyor. Android işletim sistemi, bu uygulama ile her depremin algılanacağını ise taahhüt etmiyor. Zira telefonunuz yakın çevrenizde 4,5 ve üzeri büyüklükte meydana gelen depremleri size uyarı olarak göndermek için konumunuzu kullanıyor. Bu uyarıları, SharkeAlert tarafından sağlanan verilerle gönderiyor.

ANDROİD DEPREM UYARI SİSTEMİ NASIL KURULUR?

Android deprem uyarı sisteminde yararlanmak için kablosuz bağlantı veya veri bağlantısı açık olmalıdır.

Telefonunuzun AYARLAR uygulamasını açın.

KONUM > GELİŞMİŞ > DEPREM UYARILARI’na dokunun.

DEPREM UYARILARI’nı açın.

Bölgenizde meydana gelen tüm depremler için uyarı alamayabilirsiniz. Bazen uyarı alabilir, ancak bulunduğunuz konumda bir deprem olduğunu hissetmeyebilirsiniz. Uyarıyı sarsıntı başlamadan önce, sarsıntı sırasında veya sonrasında alabilirsiniz.

ANDROİD DEPREM UYARI SİSTEMİNİ KULLANAN ÜLKELER

2020’de Google, şimdiye kadar yapılmış en büyük deprem algılama sistemini kullanıma sunmaya başladı. Google’ın Android Deprem Uyarı Sistemi ilk başta yalnızca ABD’de mevcuttu, ancak kısa süre önce Yunanistan ve Yeni Zelanda’ya geldi. Google yeni sistemi bir süredir; Türkiye, Filipinler, Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’da da kullanıma sunuyor.

Türkiye fay hattı haritası 2023! Birinci, ikinci, üçüncü derece riskli yerler ve az riskli yerler nereler?

Türkiye fay hattı haritası 2023! Birinci, ikinci, üçüncü derece riskli yerler ve az riskli yerler nereler?


Rüyada deprem olduğunu görmek ne anlama gelir? Rüya tabirlerine göre deprem, sallanmak neye yorumlanır?

Rüyada deprem olduğunu görmek ne anlama gelir? Rüya tabirlerine göre deprem, sallanmak neye yorumlanır?