Hatay depremi ölü ve yaralı bilgisi! Hatay depreminde kaç bina yıkıldı?

  • Post author:
  • Post category:Haberler

Hatay depremi ölü ve yaralı bilgisi! Hatay depreminde kaç bina yıkıldı? – Son Dakika Haberleri İnternet

Hatay depremi ölü ve yaralı bilgisi! Hatay depreminde kaç bina yıkıldı?

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 15 gündür beşik gibi sallanan bölgede son depremler, şiddetle hissedildi. Depremlerin ağır hasarlı birçok binada yıkıma neden olduğu belirtildi. Edinilen son dakika haberine göre AFAD ve Kandilli Rasathanesi Hatay’ın Defne ilçesi merkezli 6.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini açıkladı. Saat 20.04’te yaşanan depremin ardından saat 20.07’de Hatay, Samandağ merkezli 5.8 büyüklüğünde bir deprem daha yaşandı. Deprem Uzmanı Şükrü Ersoy, Hatay’da meydana gelen iki depremle ilgili CNN TÜRK’te yaptığı açıklamada, “Bu yeni müstakil bir deprem” ifadelerini kullandı.

HATAY DEPREMİNDE CAN KAYBI SON GELİŞME

Son dakika bilgisine göre; İçişleri Bakanı Soylu, Hatay merkezli depremde 6 kişinin yaşamını yitirdiğini, 18’i ağır, 562 kişinin yaralandığını açıkladı.

Enkaz altında kalan 3 kişinin de cansız bedeninin çıkarılmasıyla can kaybı 6’ya yükseldi. Bakan Koca ise depremin ardından yaralı sayısının 294’e yükseldiğini ve 18 kişinin durumunun ağır olduğunu açıkladı.

Hatay İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde Hatay’da meydana gelen 6.4 şiddetinde deprem sonrası açıklama yapan Soylu, “Müstakil bir deprem oldu. Ekiplerimiz alanı taramaya başladılar. Bu depremden sonra biri Antakya, biri Defne, biri Samandağ’da 3 vatandaşımızın hayatını kaybettiği bilgisine ulaştık. 3 binada arama kurtarma çalışması yapılıyor. 42 ihbar geldi. 213 yaralımız hastanelere sevk edildi. Antakya’da fayın bir bölümünün daha kırıldığı tespiti var. Diğer ihbarlara ekiplerimiz gitmeye çalışıyor. Bu akşam artçı depremler 6.4’ten sonra 26 defa daha tekrarladı. Riskli binalara girilmemesi uyarısını tekrar ediyoruz. Bu civarda eşya taşıması yapılıyor ve bu son derece riskli. Hocalarımızın bu konuda değerlendirme yapılmadan binalara girilmesi tehlike teşkil edebilir. Başımız sağ olsun” ifadelerini kullandı.

FUAT OKTAY’DAN DEPREM SONRASI AÇIKLAMALAR

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yaptığı açıklamada “Hatay merkezli depremlerle ilgili incelemelerimiz devam ediyor. Vatandaşlarımızın hasarlı binalardan uzak durmalarını rica ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Fuat Oktay’ın diğer açıklamaları şu şekilde;

*Karaçay barajıyla ilgili sıkıntı olmadığını tespit ettik.

*28 ihbar yapıldı, 8 yaralı hastanelere getirildi.

*Deniz yükselişiyle ilgili uyarı kaldırıldı.

*İnceleme devam ediyor, hasarlı binalardan uzak durun.

AFAD’DAN HASARLI BİNA UYARISI

*AFAD; Hatay’da meydana gelen 6,4 ve 5,8 büyüklüklerindeki #depremler sonrasında, ilgili ekiplerimiz teyakkuz halinde olup gelen ihbarlara hızla müdahale edilmektedir.

Hatay’da meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki deprem sonrası AFAD’dan açıklama geldi:

-Deprem sonrası bölgedeki hasarlı yapılara kesinlikle girmeyin.
-Riskli binaların çevresinde bulunmayın.
-Doğru bilgi için resmî kaynakları takip edin.

Türkiye Fay Hattı Haritası MTA 2023! Deprem diri fay hattı hangi illerden geçiyor? AFAD deprem risk haritasına göre deprem bölgeleri!

Türkiye Fay Hattı Haritası MTA 2023! Deprem diri fay hattı hangi illerden geçiyor? AFAD deprem risk haritasına göre deprem bölgeleri!