Merkez Bankası faizi sabit tutarsa, düşürürse altın, dolar, kur ne olur? MB faiz kararı 23 Şubat 2023!

  • Post author:
  • Post category:Haberler

Merkez Bankası faizi sabit tutarsa, düşürürse altın, dolar, kur ne olur? MB faiz kararı 23 Şubat 2023! – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Merkez Bankası faizi sabit tutarsa, düşürürse altın, dolar, kur ne olur? MB faiz kararı 23 Şubat 2023!

Merkez Bankası’nın faiz kararı piyasaları olduğu gibi altın ve doları olan vatandaşları da yakından ilgilendiriyor. Merkez Bankası 2022’de peş peşe faiz indirimine gitmişti. Merkez Bankası en son aralık ayında ise faizi sabit tuttuğunu açıkladı. Merkez Bankası yarın yılın ikinci faiz kararını açıklayacak. Faiz kararına göre elinde dolar ve altını olan vatandaşlar ne olacağı hakkında bilgi edinmek istiyor.

ŞUBAT AYI MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI 

TCMB Para Politikası Kurulu toplantı takviminde yer alan bilgilere göre bu ay faiz kararı 23 Şubat 2023 Perşembe günü saat 14:00’te duyuruldu. TCMB son kararında ocak ayı faiz kararını yüzde 9’da sabit bırakmıştı. Merkez Bankası faizi Şubat ayında 50 baz puan indirdi.

ŞUBAT AYI FAİZ KARARI BEKLENTİSİ NE?

İç piyasada yarın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı bekleniyor. Bazı uzmanlar TCMB’nin faizi 100 baz puan indirerek yüzde 8’e çekeceğini; bazılarıysa depremin ardından yaşanan panik havası içinde TCMB’nin karar vermekten kaçınarak politika faizini sabit tutacağını savunuyor. 

MB FAİZ KARARINI SABİT TUTARSA DOLAR VE ALTIN NE OLUR?

Uzmanlara göre Merkez Bankası’nın faizi sabit tutması halinde altın ve dolarda çok keskin hareket olmayabilir. 

MB FAİZİ DÜŞÜRÜRSE ALTIN VE DOLAR NE OLUR?

Politika faizi düşerse dolar kısa veya orta vadede genel olarak yükselir. Kurun yükselişi altın fiyatlarını da yükseltir. FED faizi düşerse dolar, kısa ve orta vadede değer kaybeder. Türk Lirası değer kazanır.

FED faiz toplantı tarihi 2023: FED faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

FED faiz toplantı tarihi 2023: FED faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?