Petrolde Rusya'nın arz kesintileri piyasayı etkilemedi

  • Post author:
  • Post category:Haberler

Petrolde Rusya’nın arz kesintileri piyasayı etkilemedi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Petrolde Rusya'nın arz kesintileri piyasayı etkilemedi

Rusya, Mart ayında batı limanlarından petrol ihracatını Şubat ayına kıyasla yüzde 25’e varan oranlarda azaltmayı planladığını açıklayarak, daha önce açıklanan günlük 500.000 varillik üretim kesintisini aştı. Petrol fiyatları, güçlenen doların ve resesyon risklerinin Rusya’nın petrol arz kesintilerini derinleştirme planlarından kaynaklanan kazançları dengelemesiyle hafta başında dalgalı bir ticaretle düştü.

ABD Batı Teksas Tipi ham petrol fiyatı (WTI) 75.98 dolardan işlem görürken, Brent petrol 82.68 dolar seviyesinde.

Morgan Stanley: ABD piyasaları artık ölüm bölgesinde

Morgan Stanley: ABD piyasaları artık ölüm bölgesinde

Petrol fiyatları, Rus birliklerinin Ukrayna’ya ilk kez girdiği 24 Şubat 2022’den bu yana yılda yaklaşık altıda bir oranında düştü.

Ukrayna Savaşı’nın başlangıcından iki hafta sonra fiyatlar, arz endişeleri nedeniyle varil başına yaklaşık 128 dolar gibi rekor bir seviyeye yükseldi, ancak o zamandan beri küresel ekonomik yavaşlama korkuları üzerine soğudu.

Ayrıca, yatırımcılar, petrol talebinde net bir yön için bu hafta Çin’in imalat anketlerine hazırlanıyor. Çin, bu hafta sonundan itibaren yıllık parlamento toplantısını yapıyor ve yeni ekonomik politika hedefleri ve politikaları görecek.