Sterlin bu yıl en iyi performans gösteren G-10 para birimi oldu

  • Post author:
  • Post category:Haberler

Sterlin bu yıl en iyi performans gösteren G-10 para birimi oldu – Döviz Haberleri

Sterlin bu yıl en iyi performans gösteren G-10 para birimi oldu

Sterlin, yılın başından bu yana dolar karşısında yüzde 3′ten fazla yükseldi ve büyük ölçüde beklenenden iyi gelen ekonomik veriler ve zayıflayan dolar ile Çarşamba günü 10 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

İngiliz Sterlini 2023′ün en iyi performans gösteren g-10 para birimi oldu. Ülkede temel olarak beklenenden iyi gelen ekonomik veriler ve zayıflayan dolar ile desteklenen sterlin, eski Başbakan Liz Truss’un “mini bütçesi”nin ardından Eylül ayında görülen rekor düşük seviyelerden etkileyici biçimde toparlandı.

ABD banka kredilerinde büyük düşüş

ABD banka kredilerinde büyük düşüş

Deutsche Bank, uzun süreli resesyonlar öngören IMF, İngiltere Merkez Bankası ve Birleşik Krallık Bütçe Sorumluluğu Ofisi’nin karamsar ekonomik tahminlerinin körüklediği aşırı kasvetli hava göz önüne alındığında, piyasanın 2023′e sterlin konusunda çok yetersiz kaldığını kaydetti.

İngiliz ekonomisi şu ana kadar resesyondan kaçındı ve Ocak ayında beklenenden daha güçlü bir büyüme kaydetti.

Büyük ölçüde gaz fiyatlarındaki keskin düşüş nedeniyle ülkenin mali durumu büyük ölçüde iyileşti ve hükümetin daha fazla mali desteği artan pozitifliği besledi.

ANCAK TABLO HALA TAMAMEN PEMBE DEĞİL

Yine de Birleşik Krallık, Covid öncesi üretim seviyesini toparlayamayan tek G-7 büyük ekonomisi olmaya devam ediyor ve enflasyon hala çift hanelerde seyrediyor. İngiliz hane halkı yüksek gıda ve enerji faturalarıyla mücadele etmeye devam ederken, çeşitli sektörlerdeki işçiler son aylarda koşullar ve ücretler konusundaki anlaşmazlıkların ortasında toplu grev eylemleri başlattı.

Politika yapıcılar sürekli yüksek enflasyonla boğuşurken, İngiltere Merkez Bankası faiz oranlarını 2008′den bu yana en yüksek seviyesine çıkardı. Piyasa, Banka’nın Mayıs ayı toplantısında çeyrek puanlık bir zam daha yapma olasılığını yüzde 63 civarında fiyatlıyor.