SVB CEO'su iflastan 2 hafta önce şirketin 3,6 milyon dolarlık hisse senedini satmış

  • Post author:
  • Post category:Haberler

SVB CEO’su iflastan 2 hafta önce şirketin 3,6 milyon dolarlık hisse senedini satmış – Son Dakika Ekonomi Haberleri

SVB CEO'su iflastan 2 hafta önce şirketin 3,6 milyon dolarlık hisse senedini satmış

Silicon Valley Bank İcra Kurulu Başkanı (CEO) Greg Becker, bankanın çöküşünden günler önce hisse senetlerinden 3,6 milyon dolar satmış.

Düzenleyici belgelere göre, 27 Şubat’ta 12.451 hissenin satışı, Becker’in ana şirket SVB Financial Group’taki hisseleri bir yıldan fazla bir süredir ilk kez satmasıydı. Ticaret planı; 26 Ocak’ta ortaya kondu.

Bloomberg’de yer alan habere göre, ne Becker ne de SVB, hisse satışı ve CEO’nun ticaret planını sunduğunda bankanın sermaye artırma girişimi planlarından haberdar olup olmadığıyla ilgili sorulara hemen yanıt vermedi. Kayıtlara göre, satışlar Becker tarafından kontrol edilen feshedilebilir bir tröst aracılığıyla yapıldı.

48 saatte 2 ABD bankası çöktü

48 saatte 2 ABD bankası çöktü

SVB, şirketin hissedarlarına zararı kabul ettikten sonra 2 milyar dolardan fazla sermaye toplamaya çalışacağını belirten bir mektubun da geldiği bir haftalık kargaşanın ardından başarısız oldu. Duyuru, Becker’ın müşterilerini sakin olmaya çağırmasına rağmen şirket hisselerinin düşmesine neden oldu.

Becker’ın kullandığı gibi kurumsal ticaret planlarında yasa dışı bir şey olmadığı belirtiliyor.

Ancak eleştirmenler, 10b5-1 planları olarak adlandırılan önceden düzenlenmiş hisse satış planlarının, zorunlu soğuma sürelerinin olmaması da dahil olmak üzere önemli boşlukları olduğunu söylüyor.

ABD'de şok iflas! Tüm dünyayı sarstı: En büyük bankalardan biriydi...

ABD’de şok iflas! Tüm dünyayı sarstı: En büyük bankalardan biriydi…

Pennsylvania Üniversitesi Wharton School’da kurumsal ticari ifşaatları inceleyen bir profesör olan Dan Taylor, “Becker, planı benimsediğinde 26 Ocak’ta bankanın iflasını tahmin etmemiş olsa da, sermaye artırımı önemli. Planın kabul edildiği sırada bir sermaye artırımı için görüşüyorlarsa, bu oldukça sorunludur.” dedi.

Aralık ayında SEC, çoğu yönetici ticaret planı için en az 90 günlük bir soğuma süresi zorunlu kılacak yeni kuralları kesinleştirdi.

Yöneticilerin 1 Nisan’dan itibaren bu kurallara uymaya başlaması gerekiyor.