Yorgun ve halsiz düşüren beslenme hataları

  • Post author:
  • Post category:Haberler
Yorgun ve halsiz düşüren beslenme hataları

Sürekli yorgun ve halsiz hissetmenizin sebebi günlük alışkanlıklarınızdan kaynaklı olabilir. Yanlış ve hatalı beslenme düzeni her gün kendinizi yorgun hissetmenize sebep oluyor. Yorgun ve halsiz düşüren beslenme hatalarını merak ediyorsanız bu yazımıa bir göz atın.

ÇOK GEÇ SAATTE YEMEK YEMEK

Uyku vaktinize yakın yemek yerseniz uyku esnasında vücut yediklerinizi sindirmekle uğraşır, diğer fonksiyonlarını verimli bir şekilde gerçekleştiremez. Organlarınız dinlenemediği için de gün içinde kendinizi yorgun hissedersiniz. Bu yüzden uykudan 4 saat önce besin tüketmeyi kesin.

AŞIRI ŞEKERLİ GIDA TÜKETMEK

Çok fazla karbonhidrat ve şeker tüketerek besleniyorsanız kendinizi yorgun hissedebilirsiniz.

Eğer hamur işi, pasta, börek, pilav, makarna gibi yiyeceklerden zengin beslenirseniz vücudunuza yüklü miktarda şeker almış olursunuz. Aldığınız şekeri gün içinde yakacak kadar hareketli değilseniz vücudunuz bunları hücrelerde yağ olarak depolar. Sonuç yorgun ve halsiz hissetmek olur.

YETERİ KADAR SU İÇMEMEK

Yeteri kadar su içilmediğinde vücutta dehidratasyon meydana gelir. Hücreler susuz kaldığında, dolaşım, boşaltım sistemleri yavaşlar. Bu demek oluyor ki vücut yavaşlar ve kişi kendini yorgun hisseder. Zinde hissetmek için günde en az 8-10 bardak su için.

ÇAY KAHVE TÜKETİMİ

Kafein alımının azı yarar, fazlası zarardır. Çok fazla tükettiğinizde sempatik sinir sistemi aşırı uyarılır.

Bununla birlikte çarpıntı, titreme, tahammülsüzlük, kaygı hissi meydana gelir. Ayrıca, iştah baskılanır. Kişi yeterli beslenmezse kendini yorgun hisseder. Tüm bunları önlemek için çay ve kahve tüketimini sınırlandırın.