10 ilde eş zamanlı başlayacak: Proje 1 yılda tamamlanacak

  • Post author:
  • Post category:Haberler
10 ilde eş zamanlı başlayacak: Proje 1 yılda tamamlanacak

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası bölgede çadır ve konteyner kentler kurulmaya devam ederken, afet konutları için de çalışmalar başladı. Depremden etkilenen vatandaşların yanında olmaya devam edeceklerini anlatan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Enkaz kaldırma çalışmalarımıza başladık. 10 ilimizde de afet konutlarımızı yapacağımız alanlara dair hem yer tespit hem de zemin etüd çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz” dedi.

EŞ ZAMANLI BAŞLAYACAK

Tarihin en büyük afet konut projesine başlayacaklarını söyleyen Kurum, “Depremden dolayı yıkım yaşayan tüm illerimizde eş zamanlı olarak; adeta bir seferberlik ruhuyla harekete geçerek, Cumhuriyet tarihimizin en büyük afet konutu seferberliğini başlatıp, 1 yıl içerisinde tamamlayacağız” dedi. Şu anda hasar tespit çalışmalarının 10 ilde toplam 6 bin personelle devam ettiğini anlatan Kurum, vatandaşların binalarının durumunu e-Devlet üzerinden öğrenebileceğini ifade etti.

TESPİT YAPILMADAN EVLERE GİRMEYİN

Murat Kurum, “Hasar tespiti yapılmış olan vatandaşlarımız, adres ve TC kimlik numaralarını girerek, e-Devlet üzerinden evinin hasar durumuna ilişkin bilgi alabilirler. Meydana gelen böylesi büyük depremden sonra artçılar devam ediyor. Bu yüzden vatandaşlarımızdan ricamız şudur: AFAD koordinasyonu olmadan, hasar durumu belli olmadan, asla ve asla eşyalarınızı evlerden almak için içeri girmeyelim! Yeni acılara sebebiyet vermeyelim” dedi.

47 BİN BİNA ACİL YIKILACAK

Verilen bilgiler göre; 369 bin binadaki 1 milyon 850 bin ev ve işyeri Çevre Bakanlığı ekipleri tarafından incelendi. Bunlardan 47 bin binadaki 211 bin konut yıkılacak ağır hasarlı olduğu tespit edildi. Mart başı itibarıyla 30 bin konutun inşasına hemen başlanacak.

KONTEYNER SAYISI 15 BİNE ÇIKACAK

Konteyner sayısının arttığını ifade eden Bakan Kurum, “Gaziantep’te geçici barınma ihtiyaçlarını karşılayacak 1626 konteyneri kurduk. Konteyner sayımızı 15 bine çıkaracağız. Yine 22 bin 51 çadırımızı kurduk. İhtiyaç doğrultusunda bu sayıyı 35 bine çıkaracağız. Gaziantep’te sosyal tesisler, camiler, taziye evleri, spor tesisleri, kültür merkezlerimizle 130 bin vatandaşımıza barınma hizmeti veriyoruz. Mobil mutfaklar, aş evleri, gıda depoları, tuvaletlerimizle hizmetimize devam ediyoruz” dedi.