ABD'de mortgage faiz oranları yükseldikçe mortgage talebi düşüyor

  • Post author:
  • Post category:Haberler

ABD’de mortgage faiz oranları yükseldikçe mortgage talebi düşüyor – Ekonomi Haberleri

ABD'de mortgage faiz oranları yükseldikçe mortgage talebi düşüyor

ABD’de Mortgage oranları, hükümetin enflasyon raporunun Ocak ayında beklenenden yüksek olduğunu göstermesinin ardından bu hafta yükselmeye devam etti.

Mortgage Bankacıları Derneği’nin mevsimsellikten arındırılmış endeksine göre, toplam ipotek başvuru hacmi geçen hafta bir önceki haftaya göre yüzde 7,7 düştü.

MBA’in başkan yardımcısı ve baş ekonomist yardımcısı Joel Kan, “Geçen hafta mortgage oranları genel olarak arttı. Enflasyonun devam edeceğine dair piyasa beklentileri tarafından yükseldi ve bu nedenle Fed’in para politikasını daha uzun süre kısıtlayıcı tutmasını gerektirdi” diye konuştu.

Lagarde: ECB faiz artırmaya devam edecek

Lagarde: ECB faiz artırmaya devam edecek

Ülkede uygun kredi bakiyeleri (726.200 dolar veya daha az) ile 30 yıllık sabit oranlı ipotekler için ortalama sözleşme faiz oranı yüzde 6,18′den yüzde 6,39′a yükseldi. Bir ev kredisini yeniden finanse etmek için yapılan başvurular hafta içinde yüzde 13 düştü ve bir yıl önce aynı haftaya göre yüzde 76 daha düşük hale geldi.

Black Knight’ın verileri, mevcut oranda, bir hafta öncesine kıyasla 100.000 daha az borçlu yeniden finansmandan yararlanabileceğini gösteriyor. Bir yıl önce, ipotek oranları %4,05 iken, 4 milyonun biraz altında yeniden finansman adayı vardı.