Apple maliyeti düşürmek için çeşitli yollar arıyor

  • Post author:
  • Post category:Haberler
Apple maliyeti düşürmek için çeşitli yollar arıyor

Geçtiğimiz günlerde Güney Koreli yayın The Elec, yeni Pro modellerinin tahmini fiyatlarını paylaştı. Buna göre 11 inç’lik yeni iPad Pro 1500 dolar, 13 inç’lik model ise 1800 dolar olabilir. Yeni bir rapora göre Apple fiyatlandırma stratejisinde maliyeti azaltmak birkaç çözüm yoluna başvurmayı düşünüyor. Teknoloji devinin bu yüzden Samsung ve LG ile görüşmeler yaptığı raporda belirtilmiş. Bu arada çok ilginç bir detay var, kaynak Apple’ın iki katmanlı OLED’den belki vazgeçebileceğini ileri sürüyor.

OLED panellerde üretim sürecine göre iki veya tek katmanlı yapı kullanılıyor. Eğer bu yapı iki katmanlı olursa, yüksek parlaklık sağlıyor ve OLED ekranın ömrü neredeyse 4 katına çıkıyor. iPhone’larda tek yapı var, fakat Apple yeni iPad’leri için tek değil, iki katmanlı yapıdan yana. Bu durum için tabletlerin daha uzun kullanım ömrü sunması gerekçe gösteriliyor. Üretim sürecinde iki katmanlı yapı dışında hibrit panel yapısı, arka panel ve daha birkaç faktör daha var. Bunlar da bir araya gelince maliyet artıyor.

Söylenenlere göre 10 inç’lik cihazlar için OLED panellerin tedarik fiyatı 100 ile 150 dolar arasında. Ancak Apple’ın ihtiyaç duyduğu OLED paneller için tedarik fiyatı 11 inç için 270, 13 inç için 350 dolara yakın.