Avustralya'da faiz 11 yılın en yüksek seviyesinde

  • Post author:
  • Post category:Haberler

Avustralya’da faiz 11 yılın en yüksek seviyesinde – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Avustralya'da faiz 11 yılın en yüksek seviyesinde

Avustralya Merkez Bankası (RBA) politika faiz oranında piyasa beklentilerine paralel olarak 25 baz puan daha artışa gitti.

RBA’nın dün başlayan ve bugün sona eren toplantısının ardından yapılan açıklamada faiz oranının yüzde 3,35’ten yüzde 3,60’a çıkarıldığı belirtildi.

RBA son 10 toplantısında toplam 350 baz puan faiz artırdı.

Küresel enflasyonun hala çok yüksek olduğu belirtilen açıklamada “Birçok ekonomide hizmet fiyatları enflasyonu yüksek kalmaya devam etse de genel anlamda ılımlı. Enflasyonun hedef oranlara dönmesi biraz zaman alacak” denildi.

BofA CEO'su kesin konuştu: ABD o tarihte resesyona girecek

BofA CEO’su kesin konuştu: ABD o tarihte resesyona girecek

Kurulun önceliğinin enflasyonu hedefe ulaştırmak olduğu belirtilen açıklamada “Yüksek enflasyon insanların hayatını zorlaştırmakta ve ekonominin işleyişine zarar vermektedir. Eğer yüksek enflasyon insanların beklentilerine yerleşirse daha sonra düşürmek çok maliyetli olur. Bu, daha da yüksek faiz oranları ve işsizlikte daha büyük bir artışa yol açar” ifadeleri kullanıldı.

Kurul, enflasyonun hedefe dönmesini sağlamak için para politikasının daha fazla sıkılaştırılmasına ihtiyaç duyulacağınının sinyalini bir kez daha verdi.