Ay halkası(Ay halesi) nedir, neden oluşur, ne zaman ortaya çıkar?

  • Post author:
  • Post category:Haberler
Ay halkası(Ay halesi) nedir, neden oluşur, ne zaman ortaya çıkar?

Oldukça nadir görülen Ay halesi insanlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor.  En son 27 Aralık’ta Elazığ’da meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depremin ardından akşam saatlerinde gökyüzünde oluşan Ay halkası(Ay halesi) vatandaşları tedirgin etmişti. Doğa olayının Kayseri, Adana, Van, Diyarbakır, Siirt, Adıyaman’da da görüldüğü bildirildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, “Bu halkanın sebebi bu mevsimde gökyüzünde oluşan buz kristalleridir. Yükseklerde altıgen şeklindeki buz kristalleri ışığın halka biçiminde odaklanmasını sağlıyor. Bilimsel olarak biz bunu ay halkası olarak adlandırıyoruz” dedi.

Ay halkası (Ay halesi) nedir, neden oluşur, ne zaman ortaya çıkar?

Ay’ı kuşatan esrarengiz çemberin sebebi, mevsimsel olarak gökyüzünde oluşan buz kristalleri. Yükseklerdeki buz kristallerinin altıgen formu, ışığın halka biçiminde odaklanmasını sağlıyor. Ay’dan farklı açılarla gelen ışıklar buz kristallerine ulaştıktan sonra, kırılarak dairesel halkalar oluşturuyor. Buz kristallerinin tümünün aynı biçimde oluşu, oluşan halkaları tamamlayarak Ay’ın etrafında dairesel bir görüntüye sebep oluyor. Bilimsel olarak ‘Ay Halesi’ olarak adlandırılan doğa olayının yılda birkaç kez olabileceği belirtiliyor.

Sosyal medya kullanıcısının İzmir’de 29 Kasım 2020’de yaptığı bir paylaşım. 

ELAZIĞ AY HALKASI FOTOĞRAFLARI (27 ARALIK 2020 PAZAR)Dolunay ne zaman, hangi tarihte gerçekleşecek? Mart ayı Dolunay tarihi 2023!

Dolunay ne zaman, hangi tarihte gerçekleşecek? Mart ayı Dolunay tarihi 2023!